MVP a čo to vlastne znamená

Celkom často dostávam otázku, čo je to ten titul MVP, ktorý sa občas objavuje pri mojom mene a hlavne, ako som sa k tomu dostal. Taktiež často padá otázka, či som, alebo nie som zamestnancom Microsoftu. Preto som sa rozhodol napísať tento článoček, aby som objasnil túto veľkú záhadu troch písmeniek a celkom zvláštneho modrého loga.

MVP_Horizontal_FullColor

Titul

MVP je titul, ktorý dáva Microsoft na základe svojho vlastného uváženia ľuďom, ktorí či už vo svojom voľnom čase, alebo v rámci zamestnania robia osvetu Microsoft technológiám a produktom. Týmito svojimi počinmi sa snažia bez nároku na odmenu (nekomerčne) pomôcť ostatným ľuďom, či už formou článkov, prednášok, odpovedaním v diskusných fórach, alebo úplne ináč. Zvyčajne je tiež dôležité, aby títo ľudia boli v komunitách známi a aspoň nejako nápomocní. Dôležité tiež je, že NIE SME zamestnancami spoločnosti Microsoft a v podstate ani nemôžeme, pretože tento program je určený pre nezávislých profesionálov. Sme nezávislí odborníci na danú problematiku.

Určite to nie je titul, ktorý sa dá získať, ako iné Microsoft tituly, podobné MCP, MSTS, ..., ktoré sú výsledkom úspešne získanej certifikačnej skúšky.

Sme obdarovaní drahými kovmi?

Po týchto riadkoch Vás určite napadá, čo za to máme, ako ľudia ocenení titulom MVP - Microsoft Most Valuable Professional. Určite to nie sú peniaze, ani ako český MVP Michal Valášek tvrdí vo svojom blog príspevku, ani drahými kovmi :-). Každý MVP síce získava MSDN alebo Technet predplatné, občas nejakú literatúru, vstupy na konferencie, ale viac-menej je to titul čestný - a určite nie sme ziskoví len preto, že sme MVP :-).

MVP Global Summit v Redmonde

Každý rok sa pre MVP organizuje globálna konferencia - summit priamov Redmonde v sídle Microsoftu, kde sa majú možnosť stretnúť všetci MVPíci z celého sveta s predstaviteľmi Microsoftu a čo je dôležité, tak aj priamo s vývojármi jednotlivých produktov. Pravidelne sa summitu zúčastňujú ľudia ako Bill Gates, Steve Ballmer, či Ray Ozzie. Pár krát padla aj otázka, či celú cestu platí Microsoft. Pravdou je, že počas konferencie máme zabezpečené ubytovanie a stravovanie, ale cestu si musí každý zabezpečiť sám (niektorí MVPíci to využijú, doplatia si hotel a ostanú na krátkej dovolenke aj po summite :-)). A tu je aj mojich pár reportíkov z ciest.

MVP Global Summit 2007: http://www.aspnet.sk/MVP-Summit-Redmond-USA-82.aspx

MVP Global Summit 2008 I.: http://blog.aspnet.sk/spigi/archive/2008/04/16/mvp-summit-2008-i.aspx

MVP Global Summit 2008 II.: http://blog.aspnet.sk/spigi/archive/2008/04/23/mvp-summit-2008-ii.aspx

Okrem MVP Summitu sa občas organizujú aj lokálne stretnutia MVPíkov, či už oficiálne formou MVP OpenDays (v rámci regiónu), alebo neoficiálne v pražských hospodách ;-)

Aj takto to môže vyzerať na MVP Summite ;-) ako aj tento rok :-)

Kanadskí MVPíci sú vždy iní ;-)

Ak sa chcete pobaviť na MVPíkoch, stačí zadať do vyhľadávača na http://video.msn.com/video.aspx slovo "MVP". :-)

Nominácie

Ľudia sú vyberaní Microsoftom na základe svojich aktivít pre komunitu za posledný rok. Tým, že je čestný, tak nijakým spôsobom nezaväzuje ľudí na ďalšie aktivity v budúcnosti. Renominácie na udelenie titulu sú 4 krát do roka a ak poznáte niekoho, čo by si takýto titul zaslúžil, stačí ho odporučiť na adrese mvpczsk@microsoft.com, prípadne niektorému z aktuálnych MVPíkov. Platnosť titulu je 1 rok a každý musí byť na nové obdobie znova nominovaný.

Poslovia používateľov

Veľkou výhodou je tiež, že MVPíci majú oveľa bližšie k vývojárom priamo v Microsofte a ľuďom z Microsoftu všeobecne. Ak napíše e-mail do Microsoftu niekto, kto sa podpíše MVP má oveľa väčšiu šancu na odpoveď. V Microsofte totiž dobre vedia, že MVPík si získané informácie nenechá len pre seba, ale v správnej forme predá ďalej a pomocou nich pomôže niekomu ďalšiemu. Samozrejme s výnimkou informácií, ktoré nie sú verejné - každý MVPík podpísal zmluvu o mlčanlivosti pri neverejných informáciách. Taktiež je pravdepodobné, že práve MVPíci dokážu správne sformulovať otázku a nezaťažujú zbytočnými otázkami, na ktoré sú odpovede relatívne známe.

Microsoft zaviedol tento program niekedy v 90tych rokoch primárne preto, aby získal lepší feedback od svojich používateľov. Na základe neverejných diskusií MVP a ľudí priamo z Microsoftu - od vedenia, až po vývojárov vzniklo už niekoľko zaujímavých produktov, alebo zmien v aktuálnych produktoch. Dokonca sa dosť často v diskusiách stáva, že MVPíci dosť ostro vystupujú proti niektorých prvkom v produktoch Microsoftu a takto prebieha otvorená diskusia.

Ako je to u nás...

A kto sú slovenskí alebo českí MVPíci? Všetci by mali byť viditeľní na webe českého Microsoftu na adrese http://technet.microsoft.com/cs-cz/bb851546.aspx, prípadne ďalšie info nájdete na webe http://technet.microsoft.com/cs-cz/cc896550.aspx.

Na slovensku sme zatiaľ piati - každý so svojou špecializáciou (ktorá nie vždy na 100% odpovedá tomu, čomu sa daný človek venuje, ale je to primárna oblasť):

Karol Papaj (SQL) - https://mvp.support.microsoft.com/profile=772396BD-B703-400C-9603-2066E47AEA74

papaj

Peter Belko (Office) - https://mvp.support.microsoft.com/profile/Peter.Belko 

belko

Ján Hanák (C++) - https://mvp.support.microsoft.com/profile=15F0DC7C-AABB-4E71-B04E-1D77560EF7B7

hanak

Július Kováč (Virtual Machine) - https://mvp.support.microsoft.com/profile=C659BF8F-AA10-4C2B-85C1-A426B5C3C09

kovac

a moja maličkosť

Igor Stanek (ASP.NET) - https://mvp.support.microsoft.com/profile/Igor.Stanek 

stanek (tá fotka je hrozná, čo? :-) )

Publikované Tuesday, September 16, 2008 11:50 PM spigi
Zaradené do: , ,

Komentáre

# sdfsdfsdf

Sunday, November 01, 2009 12:07 PM Elektronické knihy

Základné úlohy Nový blog príspevok Môj ovládací panel Novinky Stretneme sa na PDC 2009? Trip Book Santa