Messaging v Enterprise aplikáciách. NServiceBus.

Výborné argumenty prečo dať viac prestoru messagingu v enterprise aplikáciách (a nielen pri klasickej integrácii viacerých aplikácií) prinášajú výborné články Grega Younga. Keďže vedie úvahy o Distributed DDD, sú aktuálne najmä vo vzťahu ku aplikáciám s komplexnejším modelom.

Udi Dahan (mimochodom, ďalší aktívny popularizátor DDD) pridáva praktické(nielen design) argumenty a ilustruje ich na user logon scenári -

Asynchronous, High-Performance Login for Web Farms.

Udi ďalej uzatvára diskusiu o zmysle messagingu v aplikáciach medzi Ayende Rahien-om a Greg Young-om (... aj so sklonovaním :-) grafom popisujúcim závislosť medzi rozsiahlosťou domény a celkovou zložitosťou riešenia "s" a "bez" messagingu - Messaging ROI

V rámci výskumu Spring .NET z posledných dní som sa pohral aj s messaging API. Spring ponúka verziu tak pre Microsoft Message Queue ako i Apache Message Queue. Priznávam, že Springu neviem zaťial prísť celkom na chuť. Neviem, či mi viac vadí nemastná neslaná dokumentácia alebo extrémna xml centrickosť. Samozrejme, nechcem spochybňovať robustnosť/bohatosť.

Greg pomerne často spomínal nejaký messaging framework, ktorý vyvíjajú jeho priatelia a z Udiho blogu to bol už len "klik" - NServiceBus.
Ak niekto hľadá príjemný lightweight messaging framework pre .NET, tak NServiceBus je možno to pravé. Momentálne sa dá stiahnuť RC1. Podporuje všetky základné messaging scenáre. Keďže je zviazaný s MSMQ, je jasné, že v pozícii ESB v technologicky heterogénnom prostredí určite nebude. Maximálne tak subsystémom po zapojení ospievaných inžinierskych zázrakov ako BizTalk ;-) pri využití nejakej typickej ESB technológie. V každom prípade, aplikácia, ktorá je od začiatku message centrická si nevyžiada ďalšie veľké náklady, prerábky a dorábky(a iné výhovorky :-), pri potrebe integrácie a jej zapojenia do ESB prostredia.

Zaradené do: , , , ,

Komentáre

# vlko said:

Service Bus je vynikajuca architektura, problem je, ze je aj dost komplikovana na vyvoj, ci uz ide o problem debugovania a podobne.

Ale ked sme uz pri Service Busoch odporucam tiez jeden:

ayende.com/.../rhino-service-bus.aspx

a linka na zdrojaky je uz obsolete, tak tu je aktualna:

rhino-tools.svn.sourceforge.net/.../esb

Tuesday, March 03, 2009 11:11 AM
# T said:

Vytahoval som Tvoj prispevok zo spamu, community server zjavne nema Vlkov rad :-)

Vdaka za linky, mrknem sa na to.

Tuesday, March 03, 2009 7:39 PM
Prihlásiť | Registrovať | Pomoc